מרפסות ומבני עץ

מבני עץ

קיים מגוון רחב של מבני עץ, שהנפוצים שבהם הם מחסני גינה בקתות וצימרים.

מבני עץ יכולים להוות הרחבה למבנים קיימים, כמו בדוגמא של סגירת מרפסת, או מבנים עצמאיים לחלוטין כמו מחסן לחצר.

 

מבני עץ מיועדים להיות בחוץ משך כל ימות השנה ולהיות חשופים לפגעי מזג האויר, ולכן מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע המתמחה בעבודות נגרות חיצוניות, שכן שימוש בחומרים ובטכניקות מתאימות חשוב לא רק על מנת לשמור על המבנה לאורך שנים מפני בלאי טבעי ומזיקים, אלא גם על מנת לוודא שהמבנה יהיה יציב ובטיחותי.

בתכנון של מבנה עץ יש לשים דגש על הנחת יסודות חזקים ומשטח יציב עליו יעמוד המבנה. בדרך כלל מבנה שכזה מונח על משטח בטון יצוק, אולם יש מקרים בהם ניתן להשתמש גם בבמות עץ צפות או אפילו בקרקע הקיימת. השיקולים ההנדסיים הנם מורכבים ומשתנים מתא שטח אחד למשנהו, לכן אין מנוס מלהזמין איש מקצוע שיבחן את השטח ויתאים את המבנה לתנאי השטח. כמו כן מומלץ לתת את הדעת על תשתיות העוברות מתחת לאדמה באזור בו עתיד המבנה לקום, הן על מנת למנוע פגיעה בהן בעת הבנייה והן על מנת לאפשר גישה נוחה לתשתיות אלו במקרה של תקלה או דליפה בעתיד. חשוב גם לשאול את איש המקצוע בדבר תדירות ועלויות תחזוקת המבנה, לרבות טיפולים וצביעה. במקרים רבים  כדאי לבקש לכלול בהצעת המחיר את תחזוקת המבנה למספר שנים, דבר שאמנם ייקר את ההצעה הראשונית אך יכול לחסוך עלויות בהמשך הדרך.

 

סעיף חשוב נוסף אליו יש לשים לב הינו הוצאת אישורים מהרשות המקומית טרם התחלת העבודה, שכן ברשויות רבות בניית מחסן או סגירת מרפסת ללא אישור יכולה להוות עבירה, ולגרור עמה סנקציות לרבות קנסות וצווי הריסה. הודעה מוקדמת וקבלת אישורים יכולה לחסוך כאב ראש רב ולחסוך אלפי שקלים.

 

בין היתרונות הרבים של בנית מבני עץ ניתן למנות את העלות הנמוכה יחסית, העמידות לאורך שנים, האווירה החמה שמשרה העץ וקלות הבנייה. בנייה בעץ נחשבת לבנייה קלה יחסית, כלומר בנייה הדורשת פחות עבודות תשתית, פחות אישורים הנדסיים ומתבצעת במהירות יחסית לבניית מבני קבע מחומרים אחרים.